Any Questions? Call Us: 1-223-355-2214

👇Z filmu nagranego w naszym klubie dowiecie się wszystkiego na temat podstaw gry w squasha. Odrobina historii, chwyt rakiety, podstawowa technika, zagrania, zasady gry, ciekawostki, porady trenera, a także odpowiedź na pytanie jaką rakietę kupić na początku swojej przygody ze squashem.👇

O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem gry?

Przed wejściem na kort konieczna jest zmiana butów na takie z miękką podeszwą, tzw. buty do sportów halowych. Nie mogą one pozostawiać śladów na parkiecie (najlepiej aby miały jasną podeszwę lub oznaczoną napisem non-marking). Przy wyborze stroju należy pamiętać o wygodzie i oddychającej tkaninie. Następnie trzeba zadbać o odpowiednią rakietę. W naszym klubie działa wypożyczalnia sprzętu.

Zasady gry

(w celu zapoznania się z szczegółowym opisem zasad zachęcamy do odwiedzenia strony Polskiej Federacji Squash )

Punktacja

Zwycięzca wymiany zdobywa 1 punkt i rozpoczyna następną wymianę serwisem.

Każdy set rozgrywany jest do 11 punktów, z wyjątkiem sytuacji, gdy zostanie osiągnięty wynik 10:10. W takim przypadku set jest kontynuowany, aż jeden z zawodników osiągnie dwupunktową przewagę.

Mecz zazwyczaj jest rozgrywany w systemie Best of 5 (do trzech wygranych setów) lub Best of 3 (do dwóch wygranych setów).

Serwis

Zawodnik, który wygra losowanie dokonane przez obrót rakiety, serwuje jako pierwszy.

Na początku każdego seta i po każdej zmianie serwującego, serwujący wybiera pole serwisowe. Utrzymując prawo do serwu zawodnik musi serwować zmieniając każdorazowo pole serwisowe.

Jeśli wymiana zakończy się wywołaniem Let, serwujący musi serwować ponownie z tego samego pola.

Gra

Jeśli serwis został wykonany prawidłowo, gra jest kontynuowana tak długo, jak jak długo każde uderzenie wykonane jest prawidłowo lub do momentu, gdy jeden z zawodników zgłosi apelację bądź prośbę o Let, lub jeden z prowadzących wywoła błąd, lub gdy piłka uderzy w zawodnika, jego ubranie bądź rakietę zawodnika nieuderzającego.

Uderzenie jest prawidłowe, jeśli piłka (wszystkie 4 kryteria muszą być spełnione):

  1. zostanie uderzona przed tym, jak odbije się drugi raz o podłogę
  2. bez dotknięcia zawodnika, jego ubrania czy rakiety, uderzy przednią ścianę bezpośrednio lub pośrednio od bocznej ściany, powyżej blachy a poniżej górnej linii autowej, nie odbijając się uprzednio od podłogi
  3. odbije się od ściany przedniej nie dotykając blachy
  4. nie jest zagrana na aut.

(źródło: http://pfs.com.pl/)